• Alcı Mah. Hacı Bayram Veli Cad. Özlem Mutlukent Sit. No: 81 Sincan / ANKARA
 • +90 312 441 00 64
 • info@modagrup.com.tr

Doğru Kulak Koruyucu Seçmek için 5 İpucu

Doğru Kulak Koruyucu Seçmek için 5 İpucu

Doğru Kulak Koruyucu Seçmek için 5 İpucu

07 Şubat 2021, 00:591440

Gürültülü çalışma ortamlarında, ses geçirmeyen kulaklık kullanmak son derece önemlidir çünkü işitme kaybının sonuçları çok ağırdır. Peki, endüstriniz için doğru kulak koruyucu nasıl seçebilirsiniz?

Kablolu kulaklık, tek kullanımlık sünger kulaklık, bantlı kulaklık, barete takılabilir ayarlanabilir kulaklık olarak 4 çeşit kulak koruyucu vardır. En iyi kulak koruyucu seçmek için 5 ipucunu aşağıda sizler için derledik.

1- Kulak Koruyucunuzun Standartlara Uygun Olması

Kulak koruyucunuzun standardı, 2012 yılı 6331 sayılı iş güvenliği ve sağlığı kanunun güvenlik gereçlerini kapsaması gerekir. Özellikle inşaat, yol yapım, mobilya-ahşap işleme, plastik işleme, matbaa, tekstil ve dökümhane gibi gürültülü endüstriler için standart desibelden daha yüksek sese maruz kalındığında doğru kulak koruyucu ürünler için belirlenmiş standartlar aşağıdaki gibidir. Aşağıdaki standartları karşılayan kulak koruyucu bulmaya dikkat edilmelidir.

 1. EN 352-1 Kulaklıklar için.
 2. EN 352-2 Kulak tıkaçları için.
 3. EN 352-3 Barete takılabilir kulaklıklar için.
 4. EN352-4 İletişimli kulaklıklar için.

 

2- İşinize Uygun İş Kulaklığı Seçilmesi

Sektörünüz için doğru işitme korumasını seçerken, filtrelenmesi gereken ses düzeyini ve hangi seviye tutulması gerektiği göz önünde bulundurulmalıdır.

Minimum kaç dB korumaya gereksinim olduğunu tespit etmek için hangi seviyede ses azaltması gerektiğini bulmanız gerekmektedir.

  • Örneğin;
  • Çekiç, elektrikli testere, çim biçme makinesi, motosiklet için 100-120 dB
   • - Marangozluk, inşaat ve benzeri işlerde
  • Jet motorları ve silah sesleri poligon kulak koruyucuları için 140 dB (ağır ses seviyesi)
   • - Havaalanı, endüstri, polis ve atıcılık poligon işlerinde

İşletmeniz veya kişisel kullanımlarınız için bu oranlarda göz önünde bulundurmanız gereklidir. Örneğin; motosiklet kullanıcıları, motosiklet kulak tıkacı kullanmalıdır.

Bulunduğunuz ortamda korumanın gerekli olup olmadığına kesin karar vermek için en iyi yol bir uzmanın gürültünün olduğu ortamda gözlem ve ölçüm yapması olacaktır.

 

3- Kulaklık Ne Kadar Süre Kullanılabilir?

İş güvenliği uzmanınızın düzenli aralıklarla ses geçirmeyen kulaklıkları kontrol etmeli ve en az yılda bir kez değiştirilmelidir. Kullanıcı tarafından basit bakımları yapılmalı ve uygun saklama koşullarında saklanmalıdır. Düzgün bir şekilde saklanmaz ise kir güneş, ısı, soğuk vb unsurlara bağlı olarak daha hızlı bozulabilir.

 

4- Konfor ve Uyum

Tek kullanımlık sünger kulak tıkacı konfor sağlar. Bakteri ve kir barındırabilecekleri için günlük olarak değiştirilmesi daha uygundur. Baretlere takılabilir kulaklıklar baş korumanızı engellememek için tasarlanmıştır. Bantlı kulaklıklar ise ayarlanabilir kayışlarla ve yumuşak kulak yastıklarına sahiptir. Ortamınıza uygun özellikte koruyucuyu, çalışma şeklinize uyum sağalacak modelde seçmelisiniz.

 

5- Kolay Bakım ve Saklama

 1. Bantlı kulak tıkaçları temizleme ve saklama için;
 2. - Hafif ıslak bir bez silin.
 3. - Yumuşak bir fırça ile kulak yastıklarını etrafını temizleyin
 4. - Fazla güneşten ve hasarlardan kaçının
 5. - 2 / 4 hafta bir kulak yastıklarını değiştirin.

Yorumlar

Yorum Yap

Son Yazılar

Çok Amaçlı Nitril Edivenler
Çok Amaçlı Nitril Edivenler07 Şubat 2021, 01:04

Etiketler

Takip Edin

WhatsApp